افشین قطبی شنبه شب در غیاب مسئولان فوتبال و استقبال شدید مردم وارد تهران شد

Afshin Qotbi In Iran

افشین قطبی ساعت 21:30 شب گذشته از فرودگاه امام خمینی (ره) در میان استقبال شدید هواداران و در غیاب مسولان فدراسیون فوتبال وارد ایران شد. حسینی مسئول روابط عمومی فدراسیون تنها فرد حاضر از این مجموعه بود.

* بیش از 45 خبرنگار و 500 هوادار برای استقبال قطبی به فرودگاه آمده بودند. آنها با شعارهایی همچون "قطبی حمایتت می‌کنیم "، "جام جهانی، قطبی پیوندتان مبارک " به تشویق او پرداختند. آنها پلاکارد بزرگی آورده بودند که روی آن نوشته شده بود " با حضور قطبی در ایران، یک قدم مانده تا به جام جهانی برسیم ".

* مادر، خواهر و برادران افشین قطبی با پرچم جمهوری اسلامی ایران به فرودگاه امام (ره) آمده بودند.

*حسینی، مسئول روابط عمومی فدراسیون فوتبال در اقدامی عجیب از ماموران نیروی انتظامی خواست تا خبرنگاران را به داخل فرودگاه راه ندهند اما با مخالفت آنها مواجه شد.

* قطبی پس از ورود به ایران به احساسات هوادارانی که او را تشویق می‌کردند پاسخ داد و به سمت آنها گل پرتاب کرد.

* باز هم بی‌نظمی در هنگام تهیه گزارش برای خبرنگاران دردسرساز شد. این مشکل باعث شد ورود مسافران به سالن برای دقایقی مختل شود.

                                                                                                                 

Qotbi-2

افشین قطبی پس از ورد به ایران در گفت و گو با خبرنگاران عنوان کرد: مثل اینکه قسمت است تمام عمر در خدمت فوتبال ایران باشم. می‌توانم بگویم خدا باعث شد که این اتفاق بیفتد و دوباره لطف او شامل حال من شد.
وی افزود: با این پتانسیل و بازیکنان و مردم باید بگویم که شیرهای افریقای جنوبی باید منتظر شیرهای ایران باشند تا بتوانیم حتی در جام جهانی حادثه‌ساز باشیم.
قطبی ادامه داد: من در ایران برای موفقیت یک هدف بزرگ و یک نیاز قلبی دارم. من نیاز به کمک 70 میلیون ایرانی دارم تا افتخار بزرگ برای فوتبال ایران کسب کنم. البته این کار سختی نیست چون پتانسیل فوتبال ایران بالا است و در آسیا می‌تواند حرف اول را بزند.
سرمربی تیم ملی تاکید کرد: می‌دانم زمان کم است و از طرفی کار ما بسیار سخت است اما وقتی که می‌دانم قوت قلب من 70 میلیون ایرانی، بازیکنان و مسئولان دلسوز هستند نباید دست به کار بزرگی بزنیم. آرزوی من این است که ایران به جام جهانی برود. در این راه خانواده فوتبال ایران باید انگیزه لازم را داشته باشد. باید همه دست به دست هم دهیم تا راه را برای رسیدن به افریقای جنوبی هموار کنیم و موانع را با کمک همدیگر مخصوصا رسانه‌ها برداریم.
قطبی در جواب این سئوال که برای حضور در ایران و سرمربیگری تیم ملی لحظه‌شماری می کردید، گفت:‌ به هیچ عنوان مهم نیست که من مربی تیم ملی هستم یا فرد دیگری. می‌دانم افرادی مثل علی دایی که چارچوب تیم ملی را ساختند و زحمات زیادی کشیدند همیشه دلشان با این تیم است. من از او و همچنین محمد مایلی کهن که یکی از پیشکسوتان فوتبال ایران است تشکر می‌کنم.
سرمربی تیم ملی اظهار داشت: خوشحالم مسئولان بلندپایه‌ای مثل علی‌آبادی، کفاشیان و تاج این مسئولیت بزرگ را به من واگذار کردند. دنبال شعار دادن نیستم اما جواب دادن به زحمات آنها آرزوی قلبی من است. می‌توانم با کمک همه و بازیکنانی که معتقدم می‌توانند بهترین‌های آسیا باشند جواب آنها را بدهم و با کار شبانه‌روزی به هدفم برسم.
قطبی در خصوص دعوت از بازیکنان یادآور شد: تیم ملی که من در آن هستم 11 نفر نیست بلکه تمام بازیکنان ایران جزئیی از فوتبال ایران و تیم ملی هستند و من به کمک همه نیاز دارم.
این مربی اضافه کرد: سرلوحه کارم این است که با کمک بازیکنان، با غیرت و تلاش برای رفتن به جام جهانی تلاش کنیم. درهای تیم ملی روی همه باز است و بازیکنانی به تیم ملی می‌آیند که بزرگ و سختکوش باشند.
قطبی ادامه داد: در حال حاضر رنگ‌ها برای من فرقی ندارند و فقط به اهتزاز درآمدن پرچم جمهوری اسلامی ایران با بهترین نفرات در آفریقای جنوبی فکر می‌کنم.
این مربی تاکید کرد: از تمام کسانی که برای فوتبال ایران زحمت می کشند می‌خواهم به من کمک کنند چون می‌دانم آنها نیز دلشان با تیم ملی است. می دانم و خوشحالم که در حال حاضر با وفاق ملی همه به دنبال یک هدف هستیم.
وی در جواب این سئوال که برای آشتی دادن مردم با فوتبال برنامه‌ای دارید ؛ عنوان کرد: مردم ایران با فوتبال قهر نکردند. مطمئن باشید در اولین بازی حمایت آنها را خواهید دید؛ مثل امروز که در مراسم استقبال من، ‌شرمنده آنها شدم. وقتی از امارات می‌آمدم در دلم می‌گفتم آیا مردم این بار این طور از من استقبال خواهند کرد یا نه. هواداران تیم ملی همیشه این تیم را یاری خواهند کرد و امیدوارم هدیه من به آنها رفتن به جام جهانی باشد.
قطبی در خصوص سه بازی آینده تیم ملی گفت: تمام بازی‌ها سخت است. همه فکر می‌کنند بازی با کره شمالی که در این مسابقات با انگیزه و با بازیکنان جنگجوی خود حاضر شده تا پس از سال ها به جام جهانی برود دشوار است و این تیم را حریف اصلی ما می دانند، اما من با این موضوع مخالفم. با وجود اینکه می ‌دانم در پیونگ یانگ کار ما مشکل است اما امارات را حریف اصلی تیم ملی می‌دانم.
وی اظهار داشت:‌ هر بازی‌ شرایط خودش را دارد اما ما اگر می‌خواهیم به جام جهانی برویم باید با کمک بزرگانی که در فوتبال ایران هستند و جوانان جویای نام فقط به فکر گرفتن 9 امتیاز باشیم.
قطبی ادامه داد: شاید کره‌ای ها از حضورم در ایران شوکه شده باشند چون آنها می‌دانند که من فوتبالی که در آن زندگی کرده‌ام را می‌شناسم.
سرمربی تیم ملی در خصوص دستیاران خود تصریح کرد: در دو ساعت پس از تماس مسئولان فدراسیون فوتبال تصمیم گرفتم و به نظرم سریع‌ترین قرارداد جهان را امضا کردم. این به خاطر این بود که حتی دوست نداشتم یک دقیقه از وقتی که برای تیم ملی می‌گذارم از بین برود. با فدراسیون فوتبال نشستی خواهم گذاشت و سپس دستیارانم را معرفی خواهم کرد.
وی در جواب این سئوال که آیا روته مولر و محصص با شما همکاری خواهند کرد یا خیر گفت: در این مورد حرفی نمی‌زنم و همه چیز را به بعد موکول می‌کنم.
قطبی در جواب این سئوال که یار دوازدهم شما چه کسانی هستند؛ خاطرنشان کرد: یار دوازدهم به جز رسانه ملی و رسانه های نوشتاری، 70 میلیون ایرانی هستند که می توانند با صداهای دلنشینشان کار سخت را برای من آسان کنند.
وی تاکید کرد: هواداران بدانند اگر مرا تنها بگذارند دچار مشکل خواهم شد. از کسانی که به ورزشگاه آزادی می‌آیند و تیم ملی را تشویق می‌کنند صمیمانه تشکر می‌کنم. از کسانی هم که درخانه آرزوی موفقیت می کنند تشکر می‌کنم. مطمئنم اگر ورزشگاه‌های ما در ایران 70 میلیونی بود مردم باز هم از تیم ملی کشورشان و پرچم مقدس ایران برای رسیدن به جام جهانی حمایت می کردند.
قطبی درباره تاریخ آغاز فعالیتش گفت: ساعت 2 بعدازظهر روز چهارشنبه قرارداد خودم را با فدراسیون فوتبال امضا کردم و تاج به اطلاع من رساند که سرمربی تیم ملی هستم. از همان دقیقه کارم شروع شد. سعی کردم ابتدا کارهای اولیه را انجام دهم؛ پس کار رسما با تیم ملی شروع شده و تمام وقت در اختیار این تیم خواهم بود آرزوی قلبی من بود که یک روز وسیله‌ای شوم که تیم ملی ایران موفق شود.

                                                                                                                  

Qotbi-3

روزنامه نیوریورک تایمز روز گذشته مصاحبه ای از افشین قطبی، سرمربی جدید تیم ملی ایران منتشر کرد که تاریخ انجام آن مربوط به سه روز قبل از انتخاب وی به عنوان سرمربی جدید و جانشین مایلی کهن است.
در ابتدای این مصاحبه طولانی، خبرنگار روزنامه به ذکر این نکته پرداخته که از طرق مختلف، از جمله چند تماس تلفنی با دبی و نیز پست الکترونیک قادر به انجام تنظیم این مصاحبه شده است. همچنین مصاحبه کننده روزنامه نیوریورک تایمز در پایان این گفت و گو اقدام به درج نقطه نظر افشین قطبی پس از انتخابش به عنوان سرمربی تیم ایران کرده است.
در ابتدای این مصاحبه قطبی اظهار داشت: در دوبی هستم. برای دومین فصل همکاری با پرسپولیس اقدام کردم اما به لحاظ اینکه محیط دشواری وجود داشت، اواخر ماه نوامبر گذشته پس از گذشت حدود 5 ماه از مقام خود کناره گیری کردم. بعد شروع به جست و جو جهت یافتن یک لیگ و کشوری مناسب جهت کار کردم که احتمال کار در اروپا و یا ژاپن برایم موجود است.
وی تصریح کرد: در آپارتمانی که در دبی دارم، سعی در دور نگه داشتن خود از فشار و هیاهو فوتبال ایران کردم.
قطبی در پاسخ به این سئوال که چه اتفاقی برایش در ایران رخ داد، پاسخ داد: ساده بگویم، پس از کسب عنوان قهرمانی لیگ ایران، باشگاه را ترک کردم؛ زیرا می دانستم سطح انتظارات و توقعات از من در فوتبال حرفه ای ایران زیاد است. در آنجا سطح انتظارات فوق العاده بالا است.با این حال در سطح باشگاهی، حمایت کمی در جهت ایجاد امکانات و غیره به عمل می آید. در مورد مردم هم باید بگویم که من آنها را خیلی دوست دارم. من خاطرات دل انگیزی از واکنش مردم پس از کسب عنوان قهرمانی فصل قبل دارم. آن موقع شاهد هیجان زیادی در خیابان ها بودم. در صورتی که وارد جمع ایرانیان شوید، می بینید که چه حس بزرگی نسبت به فوتبال در بین ایرانیان هست. حتی ایرانیان مقیم دبی نیز باعث شور و شوق من شدند و خواستند که به کارم ادامه دهم.
وی افزود: مدیریت باشگاه تغییر کرد. مدیر جدیدی عهده دار مسئولیت شد که می گفت همه مسائل مالی تیم را حمایت و پشتیبانی خواهد کرد. این همان چیزی بود که من برای رساندن پرسپولیس به مقام قهرمانی آسیا نیاز داشتم. به این خاطر من تصمیم به ساختن تیمی با معیارهای بین المللی کردم، ‌تیمی که از سطح فوتبال ایران فراتر رود. من خواهان پیدایش ساختارهای بیشتری از فوتبال اروپا در پرسپولیس بودم. خودم را درگیر این جریان کردم. اما هر روز با مسائلی روبرو شدم که مرا دچار مشکل کرد.
قطبی تاکید کرد: فوتبال در جامعه ایران نقش بسیار مهم و بزرگی دارد. وقتی ما بازی می کردیم ‌100 هزار تماشاگر در ورزشگاه حضور می یافتند. ضمن اینکه از طریق پخش تلویزیونی 20 میلیون نفر به تماشا مسابقه می نشستند. به این خاطر لیگ ایران با لیگ حرفه ای امریکا که شاهد نتایج منفی و عدم اقبال عمومی هستیم، تفاوت دارد. ‌در ایران اگر شما نتیجه نگیرید،‌ همه گناه متوجه شما خواهد شد. کافی است دو یا سه نتیجه بد بگیرید، آنوقت یک محبوب زمین خورده هستید.
در ادامه این مصاحبه، قطبی نقطه نظرش را در مورد اتفاقاتی که بعد از بازی منجر به باخت خانگی از عربستان در ابتدای سال نو و برکناری علی دایی و نیز علاقه اش برای حضور در تیم ملی ایران، افتاد، اینچنین بیان کرد: بعد از باخت برابر عربستان و زمانی که علی دایی برکنار شد، من به سبب محبوبیت تقریبا عامه مردم، مورد توجه برای هدایت تیم ملی بودم. در نظر خواهی های روزنامه هاو اس.ام .اس ها ، 85 در صد مردم می خواستند که مربی تیم ملی شوم. این اقبال و توجه به خاطر آن بود که من با یکسری از بهترین مربیان جهان کار کردم و در جام جهانی نیز بوده ام. با پرسپولیس هم موفق شدم. از طرفی بازیکنان را می شناسم. خب تصور می کردم بهترین نامزد برای مربیگری تیم ملی ایران باشم. اینکه من یک ایرانی - امریکایی بودم،‌بحثی نبود که خیلی مطرح باشد.
قطبی یادآور شد: همیشه به فوتبال شور و شوق فراوان داشتم و این مسئله جدا از اینکه در کجا بوده و هستم اما این اتفاق نیفتاد. زیرا برای دومین بار طی دو سال، تصمیمی درباره تیم ملی علیه من گرفته شد. این اتفاق برای من که سابقه کار 20 ساله در این زمینه داشتم،‌ باعث تاسف بود.
در بخشی دیگر از این گفت وگو، وی به مربیان بزرگی که با آنها به همکاری پرداخته، چنین اشاره کرده است: من در سال 91 با بورا میلتونوویچ همکاری کردم. او هنوز هم یکی از دوستان خوب من به حساب می آید. استیوسمپسون نیز یکی دیگر از مربیان بزرگی است که سابقه همکاری با وی را دارم. با گاس هیدینگ نیز برای مدت 18 ماه همکاری داشتم که منجر به کسب عنوان چهارم جام جهانی همرا کره جنوبی شد.
سرمربی جدید تیم ملی ایران خاطرنشان کرد: همچنین تجربه همکاری با دو مربی درجه اول کره جنوبی را دارم که مربی تیم سامسونگ یعنی کیم هو و دیگری چا بوم کئون است. پس از این دو در کره جنوبی با دیک ادوکات که یکی از مربیان ممتاز است، ‌همکاری کردم و بعد نوبت به پیم وربیک به مدت 9 ماه در تیم ملی گره جنوبی رسید.
قطبی در بخش پایانی این گفت و گو به این نکته که به بازگشت به لیگ حرفه ای امریکا تمایل دارد و در مورد شرایط کاری اش(تا قبل از انتخابش به عنوان سرمربی تیم ملی ایران) چنین اشاره کرده است: در حال حاضر من دنبال کاری در خارج هستم. گفت وگوهای در اروپا، سوئد، بلژیک،‌ هلند و برخی باشگاه ها همچون منچسترسیتی داشته ام. برای این منظور در هفته جاری دست به یکسری سفر خواهم زد. زیرا حتی در افریقای جنوبی یک تیم بزرگ به نام سان داون خواهان مربیگری ام در ژوهانسبورگ است. ضمن اینکه در ژاپن یکسری باشگاه ها و نیز در قطر و امارات نیز شرایطی برای همکاری وجود دارد.
این مربی 45 ساله در مورد بخت راهیابی تیم ملی ایران عنوان کرد: فکرمی کنم راهیابی به جام جهانی کاری بسیار سخت و دشوار است. ما 6امتیاز داریم و از یک فرصت برای راهیابی برخورداریم که در دو کره به برد برسیم. در حال حاضر فضای روحی و روانی اطراف تیم مثبت نیست. برای این منظور باید با حمایت مردم و هواداران این فضا به سمت مثبت شدن حرکت کند.
در آخرین بخش این مصاحبه گزارشگر نیوریوک تایمز به درج اظهارات دریافتی افشین قطبی پس از انتخابش به عنوان جانشین محمد مایلی کهن اینچنین پرداخته است:
خوشحالم که از این موقعیت برخوردار شدم تا ایران را به جام جهانی2010 ببرم. برای من این انتظار با همه شور و شوقی که داشتم، عاقبت رنگ واقعیت به خود گرفت. من از همه مردم جهان که بابت این انتخاب شادی کردند و ازمن حمایت می کنند تشکر می کنم. تیم ایران اینک در وضعیت سختی در مرحله مقدماتی است، اما با استفاده از کیفیت و توانایی بازیکنان، که از حمایت 70 میلیون ایرانی در سراسر دنیا برخوردار هستند و اندکی بخت واقبال امکان وقوع خیلی چیز ها از جمله صعود وجود دارد.

                                                                                                                   

Qotbi-4

افشین قطبی از فدراسیون فوتبال درخواست کرد لیست بازیکنانی که علی دایی در یک سال گذشته به تیم ملی دعوت کرده بود در اختیار او بگذارد.
قطبی همچنین فیلم بازی‌های تیم ملی در رقابت های مقدماتی جام جهانی 2010 افریقای جنوبی و بازی‌های دوستانه تیم ملی را درخواست کرد.
وی قرار است به تدریج با لژیونرهای خارج از کشور گفت و گو کند.

                                                                                                                     

Qotbi-5

افشین قطبی قصد دارد پس از مذاکره با مسئولان فدراسیون فوتبال برای دیدار با لژیونرها برای بررسی آخرین وضعیت آنها در لیگ‌های مختلف به اروپا سفر کند. البته هنوز مشخص نیست این مربی به سفر اروپایی برود ولی آنچه بدیهی است اینکه قطبی این مورد را مدنظر دارد.

* قطبی همچنین از مسئولان فدراسیون فوتبال خواسته است زمینه مصاحبه‌ مطبوعاتی‌ را در اولین فرصت و هرچند وقت یک بار با رسانه‌های گروهی فراهم کند.

 

/ 0 نظر / 13 بازدید