امیر قلعه نوعی: من هم از امروز مذاکره میکنم , در ایران نباید موفق بود !

قلعه نوعی

منبع: ایسنا

دومین قهرمانی استقلال این بار هم با امیر قلعه‌نویی؛ این پایان حضور مردی در باشگاه محبوب تهرانی است که نتوانست در جشن قهرمانی تیمش شرکت کند. سرنوشت برای او این طور رقم زد که پس از قهرمانی در لیگ برتر از استقلال جدا شود و آینده‌ی خود را در تیم دیگری جستجو کند. از این پس داستان استقلال بدون قلعه‌نویی ادامه پیدا خواهد کرد و باید منتظر روزی بود که چرخ گردون این دو را روزی بار دیگر به هم برساند.

امیر قلعه‌نویی پس از بیانیه‌ی شنبه شب باشگاه استقلال در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به سوال‌هایی درباره‌ی این بیانیه، وضعیت فعلی و آینده‌اش پاسخ گفت.

* گویا با بیانیه‌ای که شب گذشته باشگاه استقلال صادر کرد، جدا شدن شما از این تیم قطعی شد.

- من در جریان بیانیه نیستم.

* در این بیانیه باشگاه استقلال اعلام کرده که از امروز با گزینه‌های جدید مذاکره می‌کند و شما دیگر سرمربی استقلال نیستید.

- خب به هر حال اگر آنها این طور می‌خواهند مشکلی نیست. من تا پایان تعهدم را به باشگاه انجام دادم و براساس تعهداتم در تمرینات و بازی‌های تیم شرکت کردم اما، اگر آقایان این طور می‌خواهند مشکلی نیست و من دیگر درباره‌ی استقلال حرفی ندارم.

* اما، اینکه شما در تمرین شنبه شرکت نکردید، باعث شد این ذهنیت به وجود بیاید که قلعه‌نویی نمی‌خواهد دیگر در استقلال حضور داشته باشد.

- من پس از بازی با الاتحاد اعلام کردم که در پایان بازی‌های لیگ قهرمانان و پس از بازی با الجزیره دیگر سرمربی استقلال نیستم. اما، قصد داشتم در تمرینات این تیم و بازی با الجزیره شرکت کنم این یعنی اینکه من نسبت به تعهداتم پایبند بوده‌ام.

* اما، شما شنبه در تمرینات شرکت نکردید.

- دلیل غیبتم در تمرین شنبه سرماخوردگی بود. می‌دانستم که به باشگاه استقلال تعهد دارم و باید تا پایان قراردادم در تمرینات شرکت کنم. اما، حالا که این بیانیه صادر شده امیدوارم که باشگاه استقلال هرچه سریع‌تر سرمربی فصل آینده‌اش را مشخص کند.

* یعنی شما از این به بعد در تمرینات تیم شرکت نمی‌کنید؟

- گفته‌ام که تا پایان قراردادم بر سر تعهداتم می‌ایستم اما، امیدوارم برای موفقیت در فصل بعد استقلال هرچه سریع‌تر سرمربی بعدی‌اش را مشخص کند، ضمن این که بازی باقیمانده مقابل الجزیره اهمیتی ندارد و باید به فکر سال آینده بود.

* در این بیانیه آمده که شما حاضر به مذاکره با باشگاه استقلال نبودید.

- من تعجب می‌کنم که چطور چنین چیزی را اعلام کرده اند. من سه هفته پیش با معاون باشگاه صحبت کردم و به او اعلام کردم که نمی‌توانم فصل بعد در استقلال بمانم. این تازگی نداشت. من به آنها گفتم که بهتر است هرچه سریع‌تر سرمربی سال آینده‌شان را انتخاب کنند تا این مربی با دیدن دو بازی باقیمانده‌ی استقلال در لیگ قهرمانان آسیا شناختی را از تیم بدست بیاورد. بعد از بازی با الاتحاد هم این صحبت‌هایم را تکرار کردم.

* باشگاه استقلال اعلام کرده که از امروز با گزینه‌های موردنظرش مذاکره می‌کند.

- این حق طبیعی آنهاست. نباید من از این مساله ناراحت شوم. وقتی آنها می‌دانند که سرمربی‌شان در فصل بعد من نیستم باید با گزینه‌های دیگر صحبت کنند.

* اما، شما همیشه اعلام می‌کردید که تا پایان قرارداد با هیچ باشگاه دیگری مذاکره نمی‌کنید. حالا که باشگاه استقلال چنین بیانیه‌ای را صادر کرده آیا شما هم مذاکرات‌تان را آغاز می‌کنید؟

- طبیعی است که من هم باید به فکر سال آینده باشم و از همین امروز من هم اگر پیشنهادی دریافت کنم، مذاکراتم را آغاز می‌کنم. دیگر از نظر اخلاقی مشکلی وجود ندارد. اگر استقلال می‌خواهد با گزینه‌هایش مذاکره کند من هم در صورتی که پیشنهادی داشته باشم، مذاکره می‌کنم.

* از چه تیم‌های پیشنهاد دارید؟

- تا به حال هیچ پیشنهادی دریافت نکرده‌ام ولی واقعا نمی‌دانم که چطور بعضی از رسانه‌ها در چند روز گذشته تیترهایی درباره‌ی حضور من در باشگاه های مختلف زده‌اند.

* این یک عادت بد در فوتبال ایران است که وقتی یک تیم قهرمان می‌شود، سال آینده دچار بحران می‌شود. گویا این وضعیت برای استقلال هم در پیش است.

- از شما می‌خواهم افکار مردم را منحرف نکنید. زمانی که من استقلال را قهرمان کردم، فصل بعد از آن که به تیم ملی رفتم، مسوولیتم در باشگاه استقلال رییس سازمان فوتبال باشگاه بود و تا سه هفته‌ی پایانی که من در استقلال بودم، تیم صدرنشین لیگ برتر بود و استقلال در حالی که سه بازی خانگی داشت، قهرمانی را از دست دادیم. پس می‌بینیم بحرانی به وجود نیامد. ما یک سال پس از قهرمانی باز هم در کورس قهرمانی بودیم.

* یعنی شما می‌گوید استقلال فصل بعد دچار بحران نمی‌شود؟

- من همین جا با اطمینان می‌گویم که با مدیریت واعظی آشتیانی استقلال فصل بعد را قدرتمندتر شروع می‌کند و آن را به پایان می‌رساند.

* خیلی‌ها می‌گویند امیر قلعه‌نویی نمی‌تواند با مدیریت واعظی آشتیانی کنار بیاید.

- من نمی‌دانم این چه حرفی است که می‌زنند. من خودم آدم مشاوره‌ای هستم. من کار ساختاری و مشاوره‌ای را به فوتبال ایران آورده‌ام. نخستین بار من بودم که "برنامه" را به تیم ملی و باشگاه استقلال آوردم. در کار ساختارسازی هیچ کس مثل امیر قلعه‌نویی نمی‌تواند موفق باشد و من این را در لورکوزن یاد گرفتم. هیچ عقل سلیمی نمی‌گوید که وقتی شما می‌توانید با این ساختارسازی به موفقیت برسید، آن را رها کنید. من آمار دو بار قهرمان جام حذفی، دو بار قهرمان لیگ، یک بار نایب قهرمان، یک بار سومی، بهترین خط حمله، بهترین خط دفاع و بهترین گلزن لیگ را کسب کرده‌ام. پس این عناوین مشخص می‌کند که ساختار مناسبی وجود داشته است و براساس استانداردهای روز فوتبال دنیا بوده است. زمانی که از روانشناس و برنامه‌ریز در تیم‌هایم استفاده می‌کردم من را مسخره می‌کردند اما، همه‌ی اینها کارهای ساختاری است. اما، متاسفانه آقایان آمده‌اند و همه چیز را منوط به مدیریت می‌کنند و افکار مردم را منحرف می‌کنند. می‌گویند داریم کار مدیریتی می‌کنیم همه جای دنیا تمامی مسایل به سرمربی تیم ختم می شود اگر تیم نتیجه نگیرد، این سرمربی است که تغییر می کند. اگر به تیم‌های بزرگ دنیا نگاه کنیم می‌بینیم که مدیران عامل پشت صحنه هستند و همه چیز در این تیم‌ها به سرمربی ختم می‌شود.

* وقتی واعظی آشتیانی اعلام کرد که ما هم از حضور امیر قلعه‌نویی در خارج از کشور استقبال می‌کنیم و او می‌تواند ارز به کشور بیاید، این شائبه به وجود آمد که مدیرعامل استقلال هم در جرگه‌ی کسانی است که پیشنهاد پاختاکور را باور نکرده است.

- برای من مهم نیست که آنها می‌خواهند باور کنند یا خیر. من تعجب می‌کنم که چطور هیچ کس به یکی از برنامه‌های تلویزیونی که فیلم کاملی از پیشنهاد تیم ازبکستانی را داده بود، استناد نمی‌کند. شما می‌توانید از فرهاد مجیدی بپرسید که آیا من سه ماه پیش پیشنهادی از خارج از کشور داشته‌ام یا خیر. با این حال باز هم می‌گویم که برایم مهم نیست که کسی می‌خواهد من از خارج پیشنهاد داشته‌ام یا خیر.

* پیشنهاد شما به عنوان کسی که سال‌ها در استقلال بوده‌اید به مدیران باشگاه استقلال چیست؟ آنها باید به دنبال مربی داخلی باشند یا مربی خارجی.

- من از این پس دیگر حق ندارم راجع به استقلال صحبت کنم. این یک عادت بد در فوتبال ما شده که افراد به دلیل پیشکسوت بودن مدام درمورد تیم‌ سابق‌شان اظهارنظر می‌کنند. این دلیل نمی‌شود که چون من روزگاری در استقلال حضور داشتم بخواهم برای استقلال تعیین تکلیف کنم. تنها چیزی که لازم است این است که آرامش در استقلال حاکم شود. زمانی هم که در مس کرمان بودم هیچ گاه درباره‌ی استقلال اظهارنظر نکردم و مطمئنا از امروز هم دیگر درمورد استقلال حرف نمی‌زنم.

* شایعه شده بود که شما با انصاری عضو هیات مدیره‌ی استقلال جلسه داشتید.

- خیر. چنین نیست و من با هیچ کس در این مدت جلسه‌ای نداشتم. باید از مردم، هیات مدیره، بازیکنان و آقای مدیرعامل تشکر کنم که شرایط را برای قهرمانی استقلال فراهم کردند و من قلعه‌نویی کمترین سهم را در قهرمانی استقلال داشتم.

* فکر می‌کنید چه زمانی تکلیف تیم بعدی شما مشخص شود.

- مشخص نیست. اصلا معلوم نیست که من فصل بعد در تیمی کار کنم یا نه. شاید یک سال بیرون نشستم و هیچ تیمی حاضر نشد که تیمش را به من بدهد.

* اما، با کارنامه‌ای که شما کسب کرده‌اید، بعید است که چنین اتفاقی رخ دهد.

- اتفاقا مشکل همین جاست. در مملکت ما نباید آدم موفقی باشی. ایراد کار من این بود که در 11 ماه دو بار استقلال را به قهرمانی رساندم و بعد از بارسلونا بهترین خط حمله جهان را داشتیم. ایراد من همین است اگر می‌خواهی در ایران فعالیت کنی، نباید آدم موفقی باشی و این تنها مشکل من است.

 

/ 0 نظر / 13 بازدید