فجرسپاسی 0-5 استقلال : غرق کردن کشتی ناخدا یاوری / بوی قهرمانی در سرزمین بهار

لیگ برتر – جام خلیج فارس

لیگ دوازدهم – هفته‌ی بیست و ششم

جمعه 27 بهمن 1391 – ساعت 14:30

فجرسپاسی شیراز – استقلال تهران

ورزشگاه حافظیه

 تماشاگر : 25 هزار نفر

داور : سعید مظفری‌زاده

اخطار : کارت برای محمد صالح خلیل آزاد در دقیقه‌ی 39، کارت زرد برای جی لوئد ساموئل در دقیقه‌ی 69.

ترکیب فجر سپاسی : محمد صالح خلیل آزاد، سعید قزلکچلی، خالد شفیعی (امید خلیلی در دقیقه‌ی 54)، علیرضا جلیلی، حمیدجوکار، حسین کاظمی (هادی ایمانی در دقیقه‌ی 73)، جابر انصاری، فرشید اسماعیلی، محمدمهدی نظری (محمدرضا حسینی در دقیقه‌ی 52)، سند لیبیتو، محمد آفند.

سرمربی : محمود یاوری

ترکیب استقلال : سید مهدی رحمتی، پژمان منتظری، امیرحسین صادقی، علی حمودی، هاشم بیک‌زاده، جوادنکونام، خسرو حیدری، مجتبی جباری (آرش برهانی در دقیقه‌ی 76)، عباس محمدرضایی (جی لوئد ساموئل در دقیقه‌ی 46)، سیاوش اکبرپور،  فرزاد حاتمی (سید ایمان موسوی در دقیقه‌ی 84).

سرمربی : امیر قلعه‌نوئی.

گل : جواد نکونام در دقیقه‌ی 40، فرزاد حاتمی در دقیقه‌ی 50 و 72، سیاوش اکبرپور در دقیقه‌ی 65، آرش برهانی در دقیقه‌ی 2+90.

شرح گل :

فجرسپاسی 0-1 استقلال : در شرایطی که بازی در وضعیتی برابر دنبال می‌شد و دو تیم برتری خاصی را بر یک‌دیگر نداشتند، سیاوش اکبرپور در محوطه‌ی جریمه روی نفوذ خسرو حیدری صاحب توپ شد و در نهایت موفق شد یک ضربه‌ی پنالتی را از خلیل‌آزاد بگیرد و در این شرایط بود که جواد نکونام از روی نقطه‌ی پنالتی موفق به زدن گل اول این دیدار شد.

فجرسپاسی 0-2 استقلال : جی‌لوئد ساموئل در شرایطی که در بین دو نیمه به میدان آمده بود و تا این لحظه نفوذ جدی را انجام نداده بود، در نزدیکی‌های محوطه‌ی جریمه یک توپ ربائی زیبا انجام داد و پس از آن یک پاس زیبا و در عرض به فرزاد حاتمی سپرد تا او نیز با یک چرخش زیبا دروازه‌ی خلیل آزاد را بگشاید و هشتمین گل فصل خود را به ثمر برساند.

فجرسپاسی  0-3 استقلال : مثلث حاتمی، جباری و اکبرپور سومین گل استقلال را در پی داشت، البته با اشتباه مدافعان. فرزاد حاتمی چندمین نفوذ خود را انجام داد و با یک پاس به جباری او را در محوطه‌ی جریمه صاحب موقعیت کرد که او نیز ترجیح داد توپ را در عرض برای اکبرپور بفرستد و این مهاجم نیز با یک پرش به سمت توپ سومین گل استقلال را به ثمر رساند.

فجرسپاسی  0-4 استقلال : زوج مجتبی جباری و فرزاد حاتمی در این بازی بر روی چهارمین گل این تیم نیز موثر بود. مجتبی جباری که بر روی یک ضد حمله در میان تعداد زیادی از بازیکنان زردپوش صاحب توپ شد، با یک چرخش و دید فوق‌العاده پشت سر مدافعان توپ را به فرزاد حاتمی سپرد و در یک موقعیت تک به تک قرار داد. بدین ترتیب بود که حاتمی موفق شد دومین گل خود و چهارمین گل استقلال در این بازی را به ثمر برساند.

فجرسپاسی  0-5 استقلال : آرش برهانی که جای فرزاد حاتمی را در میدان گرفته بود، در دومین دقیقه از وقت‌های تلف شده موفق شد روی یک ضد حمله با اشتباه مدافعین و البته سنگربان فجر صاحب توپ و موقعیت شود و پنجمین گل استقلال را به ثمر برساند.

شرح بازی :

گرچه تیم استقلال تهران بازی را تا حدی هجومی آغاز کرد و با تسلط بر توپ میدان توانست نبض بازی را در دقایق نخست در دست بگیرد، اما هیچ‌گاه شاهد خلق موقعیت خطرناکی توسط آبی‌پوشان میهمان نبودیم. شاگردان قلعه‌نوئی با پاس‌کاری‌های متوالی قصد در ایجاد موقعیت داشتند که حداقل در 20 دقیقه‌ی نخست در انجام این‌کار ناکام بودند. نکته‌ی جالب در 20 دقیقه‌ی نخست این دیدار نفوذ کم آبی‌پوشان از جناحین و سانتر بروی دروازه بود، که در این دیدار کمتر شاهد آن بودیم. شاید در 20 دقیقه‌ی نخست شوت عباس محمدرضائی، ستاره‌ی نیم‌فصل نخست تیم فجرسپاسی تنها موقعیت خطرناکی بود که استقلال بر روی دروازه‌ی فجر در دقیقه‌ی 17 ایجاد کرد که این موقعیت نیز با واکنش خلیل‌آزاد به گل ننشست.

فجرسپاسی که بیش‌تر دل به ضد حملات بسته است در دقیقه‌ی 14 روی نفوذ محمدمهدی نظری صاحب یک موقعیت خوب شدند که با پاس عرضی این بازیکن، جابر انصاری صاحب فرصتی مناسب برای شوت‌زنی شد که با واکنش سید مهدی رحمتی فجری‌ها نیز نتوانستند به گل برسند.

در دقیقه‌ی 33ام بود که فرشید اسماعیلی خطرناک‌ترین موقعیت این بازی را از دست داد و توپ را به آسمان کوبید. اسماعیلی که روی اشتباه پژمان منتظری صاحب توپ شده بود و با رحمتی تک به تک شده بود، توپ را به بیرون زد تا در ادامه بیش از پیش حسرت این موقعیت را بخورد.

شاگردان یاوری در دقایق میانی بازی توپ میدان را در دست گرفتند و بارها با نفوذهای خود و البته پرتاب‌های مواج خالد شفیعی دروازه‌ی استقلال را تهدید کردند.

حضور حسین کاظمی، محمد آفند در دو گوشه‌ی زمین کار سختی را برای هافبک‌های استقلال در جناحین فرآهم آورده بود. به همین خاطر بود که هافبک‌ها و بال‌های استقلال امروز روز کم‌فروغی را داشتند و نتوانستند تاکتیک اصلی آبی‌پوشان را عملی کنند.

در شرایطی که استقلال بازی را هجومی آغاز کرده بود و روی یک خطا مجتبی جباری صاحب یک ضربه‌ی آزاد از جناح چپ شده بود، پس از زده شدن ضربه، فجر با بازیکن خارجی و خوش‌تکنیک خود یعنی لیبیتو دست به یک ضد حمله زد و در شرایطی که این بازیکن با گام‌های بلند خود، موقعیتی تقریبا تک به تک را برای خود فرآهم آورده بود با یک پاس عرضی توپ را نظری سپرد که این بازیکن نیز توپ را با بی‌تجربگی در اختیار رحمتی گذاشت.

پس از به ثمر رسیدن گل سوم استقلال، فجر در دقیقه‌ی 69 صاحب یک ضربه‌ی آزاد شد که در یک رفت و برگشت توپ بر روی دروازه‌ی استقلال سانتر شد و امید خلیلی با یک ضربه‌ی سر زیبا توپ را در آستانه‌ی دروازه‌ی رحمتی قرار داد که جاگیری خوب منتظری سبب شد توپ در روی خط دروازه به بیرون هدایت شود.

هرچند علی حمودی و حتی خسرو حیدری نتوانستند نفوذهای خود را از جناحین انجام دهند، در این بازی و به خصوص در نیمه‌ی دوم بارها و بارها شاهد آن بودیم فرزاد حاتمی جوان از میانه‌ی میدان و البته جناحین نفوذ کرد و برای استقلال موقعیت‌سازی کرد.

در دقایق پایانی بازی این استقلالی‌ها بودند که چشم به ضد حملات دوخته بودند. در مقابل شاگردان یاوری نیز با وجود حملات متعددی که انجام‌ می‌دادند و موقعیت‌های نصف و نیمه و گاه تمام و کمالی که بدست می‌آوردند، به دلیل نداشتن یک تمام‌کننده‌ی حرفه‌ای هیچ‌گاه نتوانستند ضربه‌ی خطرناک و زهرداری را به سمت رحمتی و سنگرش شلیک کنند.

بهترین بازی :

فرزاد حاتمی با زدن 2 گل و نقش داشتن در دو گل دیگر استقلال به همراه مجتبی جباری که دو پاس گل صادر کرد و بازی چشم‌گیری در میانه‌ی میدان به نمایش گذاشت، بهترین‌های میدان بودند.

در مقابل خلیل‌آزاد و البته حسین کاظمی بدترین‌های میدان بودند.

اتفاق ویژه :

یک تماشاگر شیرازی که ظاهرا از هواداران تیم استقلال بود درست در لحظه شروع بازی به وسط میدان پرید و خودش را به مهدی رحمتی رساند. این جیمی‌جامپ شیرازی بعد از این‌که شال گردنی را به گردن دروازه‌بان استقلال انداخت توسط ماموران یگان ویژه از میدان خارج شد. البته ماموران انتظامی بدون دستگیری این فرد فقط او را به میان تماشاگران هدایت کردند که این کار با تشویق تماشاگران همراه شد.

در پایان مسابقه نیز دو تماشاگر شیرازی بار دیگر حال و هوای جیمی‌جامپ شدن به سرشان زد و بار دیگر به طرف رحمتی رفتند که با مداخله‌ی ماموران نیروی انتظامی خیلی زود از میدان به بیرون رفتند.

چند هفته قبل در بازی فجر و پرسپولیس در این ورزشگاه هم یک تماشاگر با پریدن به وسط میدان خودش را به کریم انصاری‌فرد رسانده بود.

ناظر داوری بازی فجر و استقلال جلال مرادی است. این داور بازنشسته کرمانشاهی همان کسی است که قضاوت دیدار نیمه‌کاره همین دو تیم را در لیگ آزادگان بر عهده داشت. دیداری که با پرتاب اشیا توسط تماشاگران همراه بود و بعد از نیمه‌کاره ماندن 3-0 به سود فجرسپاسی اعلام شد.

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران از تماشاگران ویژه این بازی است. تماشاگران بلافاصله بعد از دیدن سرمربی پرتغالی با این شعار حمایت‌شان را از دروازه‌بان استقلال اعلام کردند: «کی‌روش یادت باشه، رحمتی باید باشه.»

اکثر بازیکنان استقلال برای کسب اجازه به سمت محمود یاوری رفتند. جباری، رحمتی، اکبرپور، حیدری، حمودی، حاتمی و محمدرضایی جزو بازیکنانی بودند که با سرمربی فجر برخورد گرمی داشتند. همچنین حسین کاظمی از تیم فجرسپاسی به سمت امیر قلعه‌نویی رفت.

قبل از این‌که داور سوت آغاز بازی را بزند امیر قلعه‌نویی، مهدی رحمتی را کنار کشید و با او صحبت کرد ولی کسی از این صحبت‌ها چیزی نفهمید.

منبع : گل

/ 0 نظر / 25 بازدید