فیفا: دایی، باقری، خداداد و مهدوی‌کیا افسانه‌های ایران

 

پایگاه اینترنتی فدراسیون جهانی فوتبال در مطلبی به مرور دیدارهای خاطره‌انگیز رقابت‌های انتخابی جام جهانی در قاره‌ی آسیا پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مطلب که با عنوان "قهرمانان آسیا در انتخابی جام جهانی" منتشر شده است، درباره‌ی تیم ملی ایران هم مطالبی آمده و برخی از خاطرات بازیکنان سال‌های گذشته‌ی تیم ملی ایران درج شده است.

در این مطلب آمده است: آخرین بازی‌های انتخابی جام جهانی در قاره‌ی آسیا ماه گذشته به پایان رسید. چهار تیم استرالیا، ژاپن، کره شمالی و جنوبی برای این رقابت‌ها انتخاب شدند.

قهرمانان زنده‌ی ایران:

ایران تاکنون در سه دوره از رقابت‌های جام جهانی فوتبال حضور داشته و می‌تواند با برخی از قهرمانان شناخته‌ شده‌اش در دنیا در سال‌های گذشته منتظر بماند. جوان‌ترین نمونه شاید مهدی مهدوی‌کیا باشد که به تازگی بازنشسته شد. این بازیکن 31 ساله در چهار دوره‌ی اخیر از رقابت‌های انتخابی جام‌های جهانی حضور داشت. همه چیز برای او از سال 1997 آغاز شد. زمانی که او در نخستین بازی برابر چین دو گل جنجالی را به ثمر رساند و در پایان همان سال به عنوان بهترین بازیکن جوان آسیا برگزیده شد.

خلاقیت او در رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2006 به بهترین شکل نمود پیدا کرد؛ زمانی که او به عنوان یک متفکر و بازی‌ساز در خط میانی سهمی تعیین کننده در راهیابی تیمش به جام جهانی آن هم یک بازی پیش از پایان رقابت‌های انتخابی داشت.

انتخاب ایران برای جام جهانی 1998 تنها به ستارگانی همانند مهدی مهدوی‌کیا نیاز نداشت بلکه سه قهرمان سال‌های گذشته نیز به افسانه‌هایی بدل شدند. صحبت از علی دایی، کریم باقری و خداداد عزیزی است.

ایران در بازی برگشت پلی‌آف برابر استرالیا در ملبورن در 20 دقیقه مانده به پایان بازی دو گل از حریف عقب بود، آن وقت عزیزی در ‌آن بازی باقری را در موقعیت گلزنی قرار داد. تنها چند دقیقه بعد خود عزیزی موفق به گلزنی شد و در فهرست گلزنان بازی جای گرفت. او با پاس علی دایی زننده‌ی گل تساوی شد و تیم ملی در پایان به دلیل قانون گل زده در خانه‌ی حریف به رقابت‌های جام جهانی راه یافت.

عزیزی به تازگی در گفت‌وگویی با پایگاه اینترنتی فیفا عنوان کرده بود آن بازی در تمام دوران فوتبالم به یادمانی‌ترین بود. گل زندگی‌ام را زدم و خوشحالم که در یک بازی با اهمیت همانند آن مسابقه موفق به انجام این کار شدم.


http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1365252&Lang=P

 

/ 0 نظر / 14 بازدید