پرسپولیس یک سپاهان صفر : معجزه بازوبند / برد منچستری - یونایتدی !!

لیگ برتر باشگاه‌های ایران - هفته بیست‌وششم

یکشنبه 29 بهمن‌ماه 1391- ساعت 17:15

ورزشگاه آزادی تهران

پرسپولیس تهران 1 – سپاهان اصفهان صفر

گل: هادی نوروزی (2+90)

تماشاگر: حدود 20 هزار نفر

داور: تورج حق‌وردی

کمک‌ها: رسول فروغی- بابک داوری

کارت زرد: فرشید طالبی، شهاب گردان، امید ابراهیمی، میلان سوشاک، جواهیر سوکای (سپاهان)- میثم نقی‌زاده و مهرداد پولادی (پرسپولیس)

کارت قرمز: میلان سوشاک (66) از سپاهان

 

پرسپولیس تهران: نیلسون، سیدجلال حسینی، محسن بنگر، حسین ماهینی، مهرداد پولادی، رضا حقیقی، میثم نقی‌زاده، مارکو پروویچ، ولاتکو دانوسکی(کریم انصاری‌فر دقیقه 75)، محمد قاضی، هادی نوروزی

سرمربی: یحیی گل‌محمدی

 

سپاهان اصفهان: شهاب گردان، میلان سوشاک، فرشید طالبی، احسان حاج‌صفی، اروین بولکو، محرم نویدکیا، امید ابراهیمی، امین جهان‌عالیان، حسین پاپی، جواهیر سوکای(علی احمدی دقیقه 66)، محمدرضا خلعتبری

سرمربی: زلاتکو کرانچار

مقدمه:

پرسپولیس در دیدار معوقه‌اش مقابل گهر در ورزشگاه آزادی توانست نوار تساوی‌های پی‌درپی را بشکند و با کسب سه امتیاز شیرین در دقایق پایانی به دیدار سپاهانی بیاید که برای چهارمین سال پیاپی مدعی قهرمانی است. آخرین باخت سرخپوشان در لیگ برمی‌گردد به هفته هفدهم لیگ برتر و روز 13 آذر. با احتساب دو دیدار حذفی، پرسپولیس 10 بازی است که رنگ باخت را ندیده است. البته نباختن‌های تیم یحیی گل‌محمدی هم همراه با انتقادهایی بوده است چون این تیم از 8 دیدار اخیرش فقط صاحب 3 پیروزی شده است. در آن سوی میدان تیم سپاهان سیر صعودی‌اش را حفظ کرده است و از 6 دیدار اخیر خود صاحب 5 برد و یک تساوی شده است که آمار فوق‌العاده‌ای برای این تیم اصفهانی محسوب می‌شود.

 

شرح بازی:

بازی با 4 دقیقه تاخیر آغاز شد.پرسپولیس با دو تغییر اجباری نسبت به دیدرهای گذشته‌اش به دلیل محرومیت غلام رضایی و محمد نوری بازی را آغاز کرد. در دقایق ابتدایی نبض بازی در اختیار هافبک‌های پرسپولیس بود که در دقیقه 3 ضربه آزادی نصیب سرخپوشان شد و مارکو پروویچ از فاصله‌ی 30 متری ضربه‌ای دیدنی را به تیر دروازه کوبید تا اولین موقعیت خطرناک در ال‌کلاسیکوی ایرانی خلق شود.

تا دقیقه 10، این بازیکنان پرسپولیس هستند که با پرسینگ فشرده در زمین سپاهان اجازه بازی‌سازی را از هافبک‌های این تیم اصفهانی گرفته‌اند. از این دقیقه تا دقیقه 35 هیچ موقعیت خطرناکی بر روی دروازه دو تیم خلق نشد تا سرانجام جواهیر سوکای با یک شوت دیدنی، نیلسون را مجبور به واکنش کرد که این توپ با عکس‌العمل ناقص نیلسون جلوی پای خلعتبری قرار گرفت ولی خلعتبری به مانند یک مدافع توپ را از دروازه نیلسون دور کرد. پرسپولیسی‌ها هم با یک ضدحمله سریع توپ را به نوروزی سپردند و نوروزی با یک ضربه سرکش اما بی‌دقت یک موقعیت مناسب را از دست داد تا نیمه نخست با حساب بدون گل مساوی به پایان برسد.

نیمه دوم:

نیمه دوم با یک موقعیت گل عالی برای جوهیر سوکای و واکنش فوق‌العاده نیلسون آغاز شد که البته درگیری بین مدافعان پرسپولیس و سوکای رخ داد که بعد از دو دقیقه بازی روند عادی خود را پی گرفت.

در دقیقه 53 شهاب گردان پای ولاتکو را در محوطه جریمه زد تا این بازیکن نقش بر زمین شود ولی تورج حق‌وردی اعتقادی به خطای پنالتی نداشت!

با خطای میلان سوشاک در دقیقه 65 بر روی هادی نوروزی، تورج حق‌وردی بازیکن خارجی سپاهان را با دادن کارت زرد دوم از بازی اخراج کرد تا سپاهان در دقیقه 65 ده‌نفره شود. پرسپولیس پس از این اخراج بازی را هجومی‌تر دنبال کرد و مارکو پروویچ در دقیقه 74 یک موقعیت تک‌به‌تک را با بی‌دقتی به دستان گردان کوبید تا بازی همچنان بدون گل دنبال شود.

سرانجام هادی نوروزی با پرتاب اوت بلند حسین ماهینی توانست در آخرین دقیقه بازی از داخل محوطه جریمه دروازه گردان را باز کند تا پرسپولیس دومین پیروزی پیاپی را در لیگ برتر کسب کند. پرسپولیس با پیروزی در این دیدار با 38 امتیاز مجددا به رتبه ششم بازگشت. سپاهان نیز با یک پله سقوط به رتبه سوم آمد!

این دیدار زیبا که در مجموع 13 موقعیت گل داشت در نهایت با پیروزی پرسپولیس به پایان رسید.

 

دقایق حساس:

دقیقه 3: ضربه آزادی که با خطای فرشید طالبی به بازیکنان پرسپولیس داده شده بود، با شوت دیدنی مارکو پروویچ به تیرک دروازه گردان برخورد کرد.

دقیقه 12: سانتر زیبای پولادی و فرصت‌طلبی ولاتکو که از پشت سر مدافعان سپاهان خودش را به محوطه جریمه سپاهان رساند با یک ضربه سر خطرناک باعث خلق موقعیتی جدی برای پرسپولیس شد. این توپ با اختلاف اندکی از کنار دروازه گردان به بیرون رفت.

دقیقه 35: جواهیر سوکای با یک شوت دیدنی نیلسون را مجبور به یک عکس‌العمل دیدنی کرد که توپ برگشتی را محمدرضا خلعتبری با بی‌دقتی از دست داد.

دقیقه 40: سانتر زیبای پولادی و ضربه سر رضا حقیقی موقعیت بسیار خوبی را برای سرخپوشان خلق کرد که گردان مانع به ثمر رسیدن اولین گل دیدار شد.

دقیقه 41: باز هم سانتر از جناحین؛ این بار محمد قاضی در نقش یک سرزن ظاهر شد که باز هم گردان مانع از به ثمر رسیدن گل نخست شد.

دقیقه 46: جواهیر سوکای با یک ضربه سر دیدنی موقعیت خطرناکی را خلق کرد که نیلسون با یک واکنش زیبا مانع از به ثمر رسیدن گل زودهنگام برای سپاهانی‌ها در ابتدای نیمه دوم شد.

دقیقه 56: ضدحمله فوق‌العاده توسط بازیکنان سپاهان و فرار جواهیر سوکای، این بازیکن را با نیلسون تک به تک کرد که ضربه نهایی این بازیکن به تیر دروازه پرسپولیس برخورد کرد و به بیرون رفت.

دقیقه 64: خلعتبری با یک شوت زیبا به زاویه مخالف از جناح چپ، موقعیت خوبی را از دست داد.

دقیقه 74: مارکو پروویچ یک تک به تک مسلم را با بی‌دقتی به دستان گردان کوبید تا بازی همچنان بدون گل مساوی دنبال شود.

 

شرح گل:

دقیقه 2+90: با پرتاب اوت بلند حسین ماهینی و اشتباه مدافعان سپاهان، توپ در آستانه دروازه به هادی نوروزی رسید و این بازیکن از این فرصت نهایت استفاده را کرد و گل پیروزی تیمش را در دقیقه 92 به ثمر رساند.

 

بهترین بازیکن:

با تقدیر از شهاب گردان، می‌توان احسان حاج‌صفی از سپاهان و رضا حقیقی از پرسپولیس را بهترین بازیکنان این دیدار لقب داد. به خصوص رضا حقیقی که بعد از مهار مجتبی جباری در داربی تهران موفق شد محرم نویدکیا را هم با بازی خوب خودش تحت تاثیر قرار بدهد.

 

اتفاق ویژه:

سوت‌های مشکوک تورج حق‌وردی تاثیر بسزایی در روند حرکتی این دیدار داشت. جایی که در دقیقه 53 خطای گردان بر روی ولاتکو در درون محوطه جریمه را نادیده گرفت و در دقیقه 64 میلان سوشاک را با دادن کارت زرد دوم از زمین مسابقه اخراج کرد تا سپاهانی ها 10 نفره شوند.

منبع : سایت گل

/ 0 نظر / 44 بازدید