عنایت با انتقاد ازفدراسیون: نباید حقوق‌مان ازتدارکاتچی تیم‌ها هم کمتر باشد!

مسعود عنایت در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با انتقاد شدید نسبت کمی دستمزد داوران و کمبود امکانات داوری، خطاب به مسوولان فدراسیون فوتبال اظهار کرد: فدراسیون اگر می‌خواهد بازی‌ها لیگ همواره با قضاوت کم‌ اشتباه داوران و در شرایط خوبی برگزار شود، باید امکانات لازم داوری را فراهم و به خواسته‌های داوران توجه کند. در حال حاضر ما مشکلاتی در این زمینه داریم که همچنان به قوت خود باقیست.

 

وی افزود: مهمترین خواسته‌ داوران بحث حقوق آنهاست که متاسفانه اکنون برای هر بازی داوران 200هزار تومان، کمک‌ها داوران 150 هزار تومان و ناظران داوری نیز 60 هزار تومان دریافت می‌کنند که همه می‌دانند با توجه به درآمدی که ورزشکاران، مربیان و دیگر عوامل از فوتبال دارند، این مبالغ چقدر کم است. ما به فدراسیون پیشنهاد کردیم که تمام این دستمزدها در لیگ امسال با در نظر گرفتن افزایش سطح درآمدها در فوتبال و گرفتن حامی مالی جداگانه دو برابر شود که خواسته‌ نامعقولی نیست.

 

عنایت گفت: البته ممکن است فدراسیون در هر مقطعی با اسپانسری قرارداد نبندد که این به کمی حقوق داوران ارتباطی نداشته و مشکل فدراسیون است؛ چرا که وقتی تدارکاتچی تیم‌ها چندین برابر داوران ما درآمد دارند ما حق داریم که تحت هر شرایطی گله‌مند باشیم.


وی همچنین در اختیار نگذاشتن فیلم بازی‌های لیگ پس از پایان آن را از دیگر مشکلات کمیته داوران خواند و گفت: در حال حاضر با گذشت دو روز از برگزاری مسابقات لیگ ما هنوز فیلم بازی‌های لیگ را نداریم و بنابر همین مساله ناظران داوری نیز هنوز نتوانستند گزارش‌های کامل و دقیقی از عملکرد داوری مسابقات به کمیته ارایه کنند. این مشکلی بوده که از قبل هم وجود داشته و متاسفانه مشخص نیست این کار وظیفه کدام نهاد است!

 

وی ادامه داد: معمولا هیات‌های فوتبال استان‌ها عهده‌دار این کار می‌شدند و در بعضی مناطق هم باشگاه‌ها اقدام به تهیه و ارسال فیلم می‌کردند. آنها فیلم‌ها را به سازمان لیگ می‌دادند و سپس ما باید به سازمان لیگ التماس می‌کردیم تا فیلم را به ما تحویل دهند! متاسفانه اکنون سازمان لیگ به هیات یا باشگاه‌ها بخشنامه کرده که طی 48 ساعت باید فیلم را تحویل دهند که اگر هم چنین شود، فایده‌ای برای امر کارشناسی داوری نخواهد داشت. همه می‌بینید که بلافاصله پس از مسابقات بحث‌های داوری در رسانه‌ها و محافل ورزشی بیان و تفسیر می‌شود، لذا در آن زمان دیگر ارزش چندانی ندارد.

 

عنایت گفت: ناظران داوری هم یک انسان هستند و تنها با اتاقکی که برایشان در استادیوم‌ها پیش‌بینی کردیم بدون مانع می‌توانند تمام لحظات بازی را ببینند اما خب برای مثال یک صحنه آفساید خاصیت کشویی داشته و شاید کمتر از یک‌صدم ثانیه اتفاق بیافتد و می تواند از دید ناظران هم پنهان بماند. ما معتقدیم وقتی پوشش تصویری مسابقات در انحصار صدا و سیماست، فدراسیون باید با این سازمان طرف قرارداد باشد و مانند همه جای دنیا، بلافاصله پس از پایان بازی‌ها یک نسخه از فیلم آن تحویل ناظران داوری شود. در هر حال اگر چنین نشود، ما مجبور هستیم چندین نفر را مامور کنیم تا با استفاده از ماهواره، شبکه‌های استانی را بگیرند و فیلم بازی‌ها را ضبط کنند!


وی افزود: اکنون برخی کارشناسان داوری می‌گویند به طور مثال در بازی تیم‌های استقلال و سپاهان احتمالا فرهاد مجیدی که پاس گل تیمش را داد در آفساید بوده یا برخورد رحمتی با برهانی می‌توانست پنالتی باشد و همینطور احتمال برخورد دست صادقی با توپ در محوطه جریمه استقلال. اما متاسفانه در حال حاضر ما هیچ نتیجه و گزارش دقیقی از ناظران درباره این اتفاقات نداریم. واقعا نمی‌دانم این مشکل چقدر بزرگ است که برای سطح اول فوتبال این مملکت همچنان وجود دارد!

 

رییس کمیته داوران با رضایتبخش توصیف کردن عملکرد نسبی داوری در هفته نخست لیگ، به ایسنا گفت: بر اساس گزارش‌های اجمالی که از ناظران دریافت کردیم، عملکرد خوبی را در هفته اول لیگ نهم شاهد بودیم که بدون شک با برطرف شدن مشکلات می‌تواند بهتر هم باشد.

 

عنایت همچنین تهیه نکردن گوشی‌های داوری توسط فدراسیون را از دیگر مشکلات داوران خواند و تصریح کرد: این گوشی‌های داوری که باعث ارتباط داور با کمک‌هایش می‌شود و در نهایت می‌تواند به کم‌اشتباه شدن قضاوت‌ها کمک کند، در یک بسته چهارتایی کامل فقط به مبلغ یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار تومان است و شرکت فروشنده اعلام کرده است در صورت خرید 10 دستگاه، یک دستگاه را مجانی با ما حساب می‌کند. اکنون هم تنها ده بسته می‌تواند مشکل ما را حل کند. به فدراسیون پیشنهاد کردیم می‌توانند تعداد 24 بسته از این گوشی‌ها خریداری کرده و تحویل داوران دهند که مشکل حمل و نقل، خرابی و... پیش نیاید. مسعود مرادی و کامرانی‌فر در یکی از مسابقات حساس مقدماتی جام جهانی در بحرین از این دستگاه‌ها استفاده کردند و نیاز به آموزش خاصی هم برای داوران ندارد. هر زمان که این دستگاه‌ها خریداری شود ما از همان زمان می‌توانیم در بازی‌های لیگ استفاده کنیم.

 

وی افزود: می‌خواهم بپرسم که این رقم در کنار دستمزدهای هفتصد - هشتصد میلیونی بازیکنان و سود و زیان تیم‌ها در مسابقات، چه ارزشی دارد؟ بدون شک اگر فدراسیون می‌خواهد در یک شرایط نسبتا خوب داوری بازی‌های لیگ را برگزار کند، تهیه چنین امکاناتی چقدر سخت است؟ آن وقت انتظار دارند که داوران بدون کوچکترین اشتباهی بازی‌ها را قضاوت کنند!

 

عنایت همچنین با انتقاد از برخی صحبت‌های مطرح شده علیه کمیته داوران، خاطرنشان کرد: برخی افراد وجدان کاری ندارند و با کمیته و برخی داوران دشمنی داشته و صحبت‌های دروغین را مطرح می‌کنند. آنها در مطبوعات می‌گویند مسعود مرادی در تست داوری در مالزی مردود شده در حالی که آنجا از داوران تستی گرفته نشد. همچنین می‌گویند کمیته داوران یکی دو داور را مخفیانه به اردبیل برده و از آنها تست می‌گیرد که چنین نیست.

 

وی ادامه داد: در تاریخ 19 تیرماه 3 داور و 4 کمک‌داور در تست‌های جسمانی قضاوت در لیگ برتر مردود شدند که طبق وعده پس از آن در چهار نوبت از آنها تست گرفته شد. اولین تست در تهران بود، سپس در یزد، قم و در آخر هم اردبیل. در این تست‌ها به همراه آن داور مدنظر این افراد، 6 نفر دیگر هم بودند که نمی‌تواند مخفیانه باشد. این دشمنان وجدان ندارند و نمی‌دانم چرا با آبروی مردم بازی می‌کنند!

 

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1383146&Lang=P

/ 1 نظر / 16 بازدید
کسب درآمد متفاوت بدون کلیک خودتان انتخاب کنید!

سلام دوست عزيز ضمن تبريک براي سايت قشنگت لطفا متن زير رو بخون: CN3 تنها راه کسب درآمد حرفه اي از اينترنت ماهيانه 500 هزار تومان بدون هيچ کليک يا سايت پرداخت به ازاي کليک بدون نياز به ايگلد ، پي پال و ... پرداخت در بانک هاي ايراني ابتدا محصول را تحويل بگيريد سپس مبلغ آن را بپردازيد. توجه: اين طرح فقط تا آخر مرداد ماه سال 1388 است من خودم در حال حاضر پس از دو هفته کارکردن 80,000 تومان به حسابم واريز شد واقعا دارم از خوشحالي پر درمي آورم! بدون حتي 1 نفر زيرمجموعه گيري! لطفا براي اطلاعات بيشتر به آدرس سايت ما مراجعه کنيد